New answers tagged

0

Just saying, you could just get whey isolate powder or other isolate powders in the bulk section of your grocery store and mix with your choice of flavors, carbohydrates, and/or salts. Sprouts, for example, sells the stuff for $12/lb, which is not bad if you consider that most powders are ~$10/lb and stuffed with fillers. I usually just grab the powder and ...


1

Most protein powders are "amino spiked". The cost of whey protein and other protein sources has increased considerably over the past few years. The bottom line is.............. :free form amino acids are often cheaper than pure protein powder, especially since they can often be sourced from food sources we wouldn't normally ingest as part of diet, ...


10

The cheapest way would be to see if there are any other added amino acids other than protein that aren't listed on the label. Companies will add cheap amino acids to increase the nitrogen balance in the powder which is what is needed to fool tests. If you look at the ingredients list and see taurine, glycine, arginine, glutamine, creatine, etc. then it is ...


Top 50 recent answers are included